knigi
anima

 

Drodzy czytelnicy i miłośnicy poezji

 

nr 90

Każda edycja kolejnych Światowych Dni Poezji niesie nowe propozycje i odbywa się, oprócz Warszawy, w kolejnych regionach opiniotwórczych. W tym roku zaczęliśmy od Zakopanego. Są tam nie tylko interesujący twórcy, pielęgnujący góralski język i obyczaje, ale również chętni odbiorcy, o czym mało wiadomo. Potem w Teatrze Lubelskim im. J. Osterwy odbyło się poetyckie czytanie wierszy poetów miejscowych oraz przybyłych z Warszawy.

Następny był Londyn, dokąd zjechali  polscy poeci z 10 krajów europejskich, którzy mówili o ocalaniu swej tożsamości poprzez poezję. W Warszawie, poza inauguracją w Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza, po raz pierwszy odbyło się międzynarodowe spotkanie poetów w Teatrze Żydowskim, a oprócz tego poeci zawitali do szkół, ośrodków kultury, dotarli nawet do serca Kurpiowszczyzny, Kadzidła. Poezji towarzyszyli wybitni wokaliści i wokalistki, z kraju i zagranicy. Odkryliśmy też prawdziwy talent wokalny, Wiktorię Oskrobę z XXXVII LO im. Jarosława Dąbrowskiego, która podczas inauguracji parę razy bisowała. Ważne też były wieczorne czytania wierszy w Literatce przy lampce wina, a także spotkania z redaktorami naczelnymi pism literackich z Kielc i Koszalina. Zawiązały się nowe twórcze przyjaźnie i powstały nowe pomysły o poniesienie głosu poezji m. in. do Niemiec, Paryża i Szkocji oraz o publikowaniu książek poetyckich, polskich za granicą i zagranicznych w Polsce, co już się realizuje. Mocno zaistniała także obecność poezji polskiej na Wileńszczyźnie, a  ogłoszony przez Republikańskie Stowarzyszenie Literatów Polskich w Litwie konkurs poetycki odkrył nowy talent: nadzwyczaj dojrzałe wiersze siedemnastoletniej Elżbiety Czerniawskiej. To już druga poetka, obok Marzeny Mackojć, która rokuje duże nadzieje.

W obecnym numerze naszego Pisma, oprócz reminiscencji z XII Światowego Dnia Poezji polecamy Państwa uwadze dwa znakomite eseje: Radosława Romaniuka o Jarosławie Iwaszkiewiczu i Grzegorza Wiśniewskiego o Światosławie Świackim, tłumaczu polskiej poezji, w tym „Pana Tadeusza”, na język rosyjski. Natomiast Jan Zdzisław Brudnicki przypomina twórczość Kazimierza Ratonia, poety wierszy bolesnych, które stworzyło jego nieszablonowe życie, a Stefan Jurkowski pisze o „Zakrzykach” Adama Siemieńczyka, Laureata XII Światowego Dnia Poezji UNESCO.

Aleksander Nawrocki        

 spis treści