knigi
anima

 

Drodzy czytelnicy i miłośnicy poezji

 

nr 84/85

Światowy Dzień Poezji został ustanowiony przez UNESCO w Paryżu w r. 1999. Jest nim dzień wiosny, czyli 21 marca. W Polsce obchodzony jest od r. 2000.  Polski Komitet ds. UNESCO  zaproponował jego coroczne organizowanie w naszym kraju redakcji POEZJA dzisiaj.  Ze względu na klimat oraz na tak zwany dzień wagarowicza, przypadający również na 21 marca, organizatorzy przesunęli termin poetyckiego święta na połowę kwietnia. Na imprezę zapraszani są poeci z różnych stron świata. W tym roku wezmą w niej udział poeci z Litwy, Łotwy, Rosji, Azerbejdżanu, Turcji, Bułgarii, Węgier, Serbii, Słowacji, Francji, Londynu i USA oraz oczywiście z Polski. Celem Święta jest popularyzowanie naszej poezji za granicą oraz zagranicznej w Polsce.  Przyjeżdżający goście są nie tylko wybitnymi poetami, ale zarazem wydawcami,  redaktorami naczelnymi pism literackich, kierownikami programów radiowych, telewizyjnych, etc. Wręczane są w tym czasie przez redakcję POEZJI dzisiaj nagrody.
1. Nagroda dla wybitnego poety polskiego. Jest nią tom wierszy twórcy wydany w dwóch językach: polskim i angielskim.
2. Nagroda, pieniężna, dla poety zagranicznego – tłumacza poezji polskiej, fundowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
3.Nagroda dla młodego poety  zagranicznego, piszącego w języku polskim za interesujący debiut oraz za organizację życia literackiego.

Zawierane są także umowy między dwoma poetami, którzy chcą tłumaczyć i wydawać jeden drugiemu wiersze w swoich krajach. 
Imprezom towarzyszy również cały szereg spotkań autorskich w szkołach i placówkach kulturalnych.
Od kilku lat Światowe Dni Poezji organizowane są także, wspólnie z POEZJĄ  dzisiaj , na Wileńszczyźnie oraz w Łotwie.
W tym roku prapremiera XI Światowego Dnia Poezji odbyła się 20 lutego w Londynie. Gośćmi otwierającymi imprezę byli przedstawiciele redakcji POEZJA dzisiaj. Mimo, że według tamtejszego zwyczaju, wstęp jest płatny, przybyło ponad 150 osób, wystąpiło 23 poetów oraz zespoły muzyczne i wokaliści. Stawiły się także licznie media, w tym polskie, m.in. redakcja tygodnika NOWY CZAS, który opublikował obszerną relację, ilustrowaną zdjęciami, z tego wydarzenia, które miało miejsce w gościnnej siedzibie Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego, mieszczącego się pod adresem King Street 238-246 w Londynie. Nad całością czuwali pomysłodawcy poetyckiego święta w Londynie: Adam Siemieńczyk – poeta, grafik, eseista i Marta Brassart – animatorka kultury.
W  Warszawie inauguracja XI Światowego Dnia Poezji odbędzie się  12 kwietnia w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza o godz. 11.00.  Prócz twórców  zostali zaproszeni przedstawiciele placówek zagranicznych w Polsce, zespół Mazowsze, wokalista z Węgier, zespół z Azerbejdżanu oraz z Wilna. Impreza będzie trwać 3 dni.

Zakończenie XI Światowego Dnia Poezji w tym roku planowane jest na Wileńszczyźnie, w dniach 28-30 kwietnia.

Aleksander Nawrocki                                                                       

                                                                      

 

                                                                      

ALEKSANDER NAWROCKI LAUREATEM PRESTIŻOWEJ
EUROPEAN AWARD THE TREBBIA 2011

                                           

Po raz pierwszy Polak otrzymał prestiżową Europejską Nagrodę Trebbia za twórczość własną i wspieranie sztuki. Podczas 11-ej dorocznej gali Trebbia w pięknym Miejskim Domu Reprezentacyjnym, w Pradze 13 marca br. Nagrodę tę wręczono  Aleksandrowi Nawrockiemu, poecie, wydawcy i redaktorowi naczelnemu Pisma „Poezja dzisiaj”, od  10 lat organizatorowi Światowych Dni Poezji UNESCO i Festiwali Poezji Słowiańskiej.
  
Europejskie Nagrody Trebbia za działalność twórczą i wspieranie sztuki przyznawane są od 11 lat. Honorowym przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu przyznającego Nagrodę  jest Vaclav Havel, a członkami – znakomici koryfeusze kultury i sztuki z  całego świata, m. in. z Berlina, Bratysławy, Gothenburga /Szwecja/, Wirtembergii /Niemcy/, Waszyngtonu, Zurichu. Aleksander Nawrocki  podziękował Międzynarodowemu Komitetowi mówiąc m. in., „Czesi są  narodem przewidującym  i praktycznym. Od zarania swych dziejów budują, a nie jak my, nieustannie wojujemy. Dlatego mają  oryginalną złotą Pragę i Most Karola, który, jak każdy most, jest symbolem przyjaźni i drogą człowieka do człowieka”. Przyznał też, że jest przyzwyczajony raczej do rozdawania nagród, a nie do  otrzymywania ich. Michael March, organizator Prague Writers` Festival, w laudacji  powiedział: „Bez literatury na świecie zapanowałby chaos”. Dla laureata zaśpiewała piękna Alena Miro, solistka Praskiej Opery.

W  uroczystej gali uczestniczyli przedstawiciele kultury i sztuki z wielu stron świata, ministrowie, literaci, dziennikarze, znakomici artyści scen krajowych i zagranicznych oraz oprócz czeskiej i słowackiej  kilka zagranicznych  stacji telewizyjnych, a także  biznesmeni, przedstawiciele placówek dyplomatycznych, razem ponad 700 osób. Po rozdaniu nagród nastąpiła charytatywna aukcja obrazów, którą prowadził znany mecenas sztuki i dyrektor „Galerii MIRO”,  Miro Smolák. Wystawiono prace osobistości, które nigdy wcześniej nie zajmowały się malarstwem. Licytowano obrazy takich sław, jak Helena Vondračkova, czy Karel Gott.

Agnieszka Szymanik - Praga