knigi
anima

 

Drodzy czytelnicy i miłośnicy poezji

 

Nr 111

Na ten rok przypadło trochę jubileuszy. XV-lecie organizowania w naszym kraju Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO. Mój, podwójny, z racji wieku i 50 lat pracy twórczej. 17-lecie istnienia „POEZJI dzisiaj”; lubię siedemnastkę, dlatego niech będzie też jubileuszową naszego-Waszego Pisma. I jubileusz 100-lecia urodzin ks. Jana Twardowskiego, poety naszych czasów.

Tym jubileuszom poświęcamy znaczną część numeru. Ponadto publikujemy dyskusję pokoleniową z okazji wydania książki Marka Jędrzejewskiego pt. „Młodzi poeci w PRL – od kontestacji do afirmacji”.  Przedstawiamy też sylwetkę twórczą wybitnego poety chilijskiego, Vicente Huidobro  w opracowaniu prof. Piotra Kilanowskiego. I zamieszczamy wiersze, również te z młodzieżowych konkursów literackich oraz nadesłane przez naszych czytelników.             

W nawiązaniu do niedawno zakończonej imprezy XV Światowego Dnia Poezji informujemy, że podczas poetyckiej gali dwom wybitnym twórcom wręczono prestiżowe nagrody: Frederickowi Rossakovsky′emu-Lloyd, oryginalnemu artyście z Londynu, tom jego wierszy w języku polskim i angielskim /nagroda Światowego Dnia Poezji UNESCO/, a wybitnemu twórcy z Rumunii, Nicolae Mareşowi, na wniosek „POEZJI dzisiaj”, nagrodę pieniężną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za znakomite przekłady literatury polskiej na język rumuński oraz za upowszechnianie kultury i sztuki polskiej w swoim kraju. Odbyła się też promocja dwujęzycznej antologii polsko-rosyjskiej pt. „Mosty”, wydanej przez Wydawnictwo IBiS.  Prócz poetów, przed publicznością wystąpili: łemkowski poeta i solista, Petro Muranka oraz zespół wokalny z Białorusi „Ramonki” /Rumianki/, przyjęci owacyjnie. Podczas sesji literackiej wykłady wygłosili m. in.: o poezji tatarskiej Alfiya Galimullina z Uniwersytetu w Kazaniu oraz o literaturze polskiej w Rumunii –  Nikolae Mareş. Poza Warszawą poeci byli przyjmowani przez środowiska twórcze w Ostrołęce, Żyrardowie, Piastowie, Jabłonnie, Opinogórze, Staszowie, a zakończenie XV Światowego Dnia Poezji UNESCO odbyło się tradycyjnie w Wilnie. Wszystkim jego uczestnikom bardzo dziękuję i życzę miłej lektury.

Aleksander Nawrocki