knigi
anima

 

Drodzy czytelnicy i miłośnicy poezji

 

Nr 108

Zbliża się koniec roku, a więc czas podsumowań i czas Świąt Bożego Narodzenia – rodzinnych, kolorowych, z czasem na zadumę. Zamieszczamy zdjęcia i informacje o tym,  co działo się podczas VII Festiwalu Poezji Słowiańskiej w Polsce. Cieszymy się, że poezja ma swoich wiernych fanów i że chociaż „niektórzy lubią poezję”…  Podczas festiwalowych spotkań mogliśmy nie tylko poznawać utwory naszych gości, ale też sposób w jaki ją przedstawiają.  Mocno w pamięci utrwaliły się pełne ekspresji występy Alesia Razanau z Białorusi i dysponującego niezwykłą barwą głosu Arsena Mirzajewa z Petersburga oraz Jeleny Slepcowej – Kuorsunnaach i Natalii Charłampiewej z Jakucka. Spotkania poetów z młodzieżą szkolną były okazją do lepszego poznania kraju i kultury narodu, z którego poeta pochodzi. Zespół  „Młode Kurpie” wzbudził duże zainteresowanie wśród gości. Regionalny strój, śpiew, gra na akordeonie i tańce ludowe – to jest to, co nas pięknie różni, a jednocześnie zbliża.

Na długo przed świętami w centrach handlowych rozbrzmiewają kolędy – to dla nieustannego przypominania o Bożym Narodzeniu w celu mobilizacji klientów do kupowania podarunków… A my przypominamy teksty starych kolęd – znanych i nieznanych, wierszy do refleksji…

Prezentujemy też wiersze pokonkursowe  autorów-uczniów, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w poezji oraz laureatów XLIV Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego o „Rubinową Hortensję”, zorganizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. A. Próchnika w Piotrkowie Trybunalskim.

Autorom i Czytelnikom życzymy radosnych Świąt i pomyślności w Nowym Roku!

 

Aleksander Nawrocki

 

MKDN

Druk "POEZJI dzisiaj" w wersji papierowej dofinansowano ze Środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.