anima

 

Jacek Jaszczyk

Biblioteka Tom XXI


Pomiędzy Between

 

Urodził się w 1972 r. w Grudziądzu. Publikował m.in. w Gazecie Grudziądzkiej, Gazecie Pomorskiej, Ilustrowanym Kurierze Polskim, Dzienniku Pojezierza, Grudziądzkich Arkuszach Literackich, Przeglądzie Artystyczno-Literackim, Helikopterze, Tlenie Literackim, Salonie Literackim, Latarni Morskiej, Wydawnictwie J, Obszarach Przepisanych, Akancie, Migotaniach, LiryDramie, Autografie, Poezji dzisiaj, Wyspie, Akcencie i Odrze.

Jego wiersze publikowane były również w polonijnej prasie w Irlandii, gdzie obecnie mieszka m.in. Polskiej Gazecie, Kurierze Polskim, Ambasadorze Kulturalnym a także na łamach Ukrainy literackiej, wydawanej na Ukrainie.

W 2018 r. ukazał się jego debiutancki tom wierszy Tańczą w nas życia geniusze. Zbiór wierszy promowany był w Grudziądzu podczas Grudziądzkiej Jesieni Poezji, w Krakowie oraz w Dublinie. W przygotowaniu kolejny tom wierszy.

Jego utwory znalazły się w wielu antologiach, m.in. wydanej w serii MOSTY Antologii poetów Warszawa – Mińsk /Białoruś  (Wydawnictwo Książkowe IBiS, 2019), Antologii poetów Warszawa – Mediolan / Sondrio (Wydawnictwo Książkowe IBiS, 2019), Antologii Poetów Polskich 2018 (Wydawnictwo Pisarze.pl, 2019) Jego wiersze tłumaczone były na język włoski, białoruski, ukraiński oraz  angielski. Uczestnik Światowych Dni Poezji UNESCO oraz Festiwali Poezji Słowiańskiej.

Dziennikarz, radiowiec, społecznik. Twórca i autor pierwszego polskiego programu radiowego w Irlandii, realizowanego na antenach Radia Sunrise, Anna Livia Dublin City FM oraz Dublin City FM. Współtwórca, współzałożyciel i redaktor naczelny polskiego radia dla Polonii w Irlandii, m.in. Radia PLka, PLK FM i Radia PL. Współtwórca i redaktor naczelny internetowej telewizji dla Polonii w Irlandii NTV oraz iTVe. Członek Grupy  Literycznej Na Krechę, pod patronatem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Współorganizator oraz prowadzący Dubliński Salon Literacki w Irlandii. 

Laureat prestiżowego konkursu „WYBITNY POLAK" w Irlandii 2019, Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska" w kategorii OSOBOWOŚĆ. Nominowany przez Kapituły Redakcji Gazety Pomorskiej, Expressu Bydgoskiego i Nowości Dziennika Toruńskiego do tytułu OSOBOWOŚĆ ROKU 2019 w kategorii KULTURA.    

Autor jest mocno zaangażowany w życie Polonii, na co dzień stara się jak najszerzej i jak najlepiej promować w Irlandii swoją ojczyznę – Polskę.